en

تهویه ی مترو

 

تهویه مترو

 

به طور کلی تمامی ایستگاه های مترو جهت حفظ دمای ایستگاه نیاز به سیستم تهویه دارد.

در تمامی متروها جهت تهویه و خنک کردن فضا و رفع هوای دم کرده و یا آلوده و همچنین تامین هوای تازه برای مسافران در حالت اضطرار از سیستم تهویه کمک گرفته و از هواسازها و هواکش ها برای رفع تمامی این نیازها بهره گرفته میشود.

در مواقع بحرانی میتوان هواسازها و هواکش ها را به گونه ای دلخواه تنظیم کرد و دمای هوا را متناسب نمود.

از آن گذشته به دلیل رفت و آمد و حضور تعداد زیادی مسافر در تونل ها، قطارها و ایستگاه های مترو استفاده از تهویه از اهمیت ویژه ای برخوردار میگردد. هوای داخل این تونل ها چه در حالت عادی و چه در شرایط اضطرار باید دائما تهویه شود و هوای تازه جایگزین هوای آلوده ی موجود شود، چرا که در حالت عادی باید شهروندان امکان تنفس هوای تازه را داشته باشند و در شرایط اضطرار زمان بیشتری برای نجات افراد در دسترس باشد. 

سیستم تهویه در ایستگاه های زیرزمینی، سیستم تهویه مکانیکی است که تجهیزات لازم جهت تهویه ی هوا را دارا میباشد و در سالن های تهویه ی ایستگاه و سالن های تهویه ی تونل نصب میشوند.

واحدهای تهویه یا از طریق کانال های بتنی یا از ورق فولاد گالوانیزه در طول ایستگاه توزیع میشود، در هر ایستگاه سه واحد تهویه وجود دارد که  عبارتند از:

 • واحد تهویه ی ایستگاه
 • واحد تهویه ی نیم تونل قبل از ایستگاه
 • واحد تهویه ی نیم تونل بعد از ایستگاه

 

موقعیت هواسازها در ایستگاه

هر ایستگاه مترو به طور معمول دارای 5 کانال هواساز میباشد؛ که به ترتیب ازv1 تا v5 علامت گذاری میشود.

 • هواسازهای v1 و v2 در هواکش های بین مسیر تعبیه میشوند که داخل تونل های منتهی به استگاه قرار دارند.
 • هواسازهای v3 و v4 در ابتدا و انتهای سکوها تعبیه میشوند که محل تلاقی تونل و ایستگاه هستند.
 • و در نهایت هواساز v5  عمل هوادهی را به ایستگاه انجام میدهد.

 

تجهیزاتی که در هواساز ایستگاه مترو مورد استفاده قرار میگیرند، عبارتند از:

 • لوورها
 • صداگیرها برای کاهش صدای تولیدی
 • کیوسک های ورودی هوا
 • دمپرهای معمولی که هوا را به سمت سیستم هدایت میکنند.
 • دمپرهای دود که دود را به سمت خارج ایستگاه هدایت میکنند.
 • هواشوی که شامل حوضچه ی آب، نازل، اتصالات، شیرآلات و پمپ میشود.
 • فن محوری
 • کانال ها توزیع و هدایت هوا
 • دریچه های خروج هوا
 • تابلوی Motor control center

سایر تجهیزات شامل صدا خفه کن ها، فیلتر هوا و ایرواشرها میشود که در ادامه توضیحی در خصوص هر یک بیان میداریم.

 

صدا خفه کن ها

صدا خفه کن به صورت اختصاصی برای سیستم تهویه طراحی شده است تا صدای ناشی از بادبزن ها را کاهش دهد.

در واحدهای تامین هوای ایستگاه ها و تونل ها صدا خفه کن ها در محل تیغه ها به صورت جداگانه نصب میشوند، اما در صدا خفه کن های عمودی تیغه ها در داخل پوسته و یا بدنه ی صدا خفه کن نصب میگردند.

طبق معیارهای موجود صدای ناشی از کارکرد سیستم های تهویه در فاصله ی یک متری در کنار کیوسک هوا در خارج از ایستگاه در ساعات 12 شب الی 6 صبح، صوت باید کمتر از 85 باشد، ضمن اینکه افت فشار هوا در عبور از صداخفه کن نباید از 80 پاسکال بیشتر باشد.

 

فیلتر هوا

در سیستم تهویه هوا از فیلترهای چرخشی خودکار استفاده میشود، دستگاه های فیلتر نیز به حسگر کنترل موتور مجهز شده، این نوع حسگر به اختلاف فشار حساس است و چنانچه میزان فشار از مقدار تنظیم شده بیشتر شود، موتور چرخیده و فیلتر به اندازه ی یک قاب حرکت کرده و فیلتر تمیز در مقابل سطح عبور هوا قرار میگیرد.

 

ایرواشر

ایرواشر در سیستم تهویه ی مترو برای خنک کردن هوا مورد استفاده قرار میگیرد و بخشی از گرد و غبار موجود در هوا نیز از این طریق دفع میشود.

در هر واحد تهویه یک ایرواشر با دو پمپ کار میکند، بنابراین در هر ایستگاه و تونل در شرایط اضطراری که بایستی دود تخلیه شود هوا از ایرواشر کنار گذشته و منطقه را خنک میکند.

 

کانال های توزیع و هدایت هوا

هواساز v5 از طریق کانال های تعبیه شده ی مورد نظر کار هوادهی را انجام میدهد و اگر نیاز باشد مکش هوا از داخل ایستگاه را نیز به عهده میگیرد.

هواسازهای v3 و v4 نیز با توجه به محلی که لوورها نصب میشوند به صورت مستقیم و یا به وسیله ی کانال به نقطه ی تلاقی ایستگاه و تونل در دو طرف ایستگاه متصل میشوند.

در شرایطی که هوادهی انجام میشود در صورت نیاز مکش هوا را این نقاط بر عهده میگیرند.

اما هواسازهای v2 و v1 در هواکش های میان تونلی در دو طرف ایستگاه قرار گرفته و در حالت عادی مکش هوا را انجام میدهند و در صورت نیاز عمل هوادهی را نیز انجام خواهند داد.

 

نحوه ی نصب کانال های تهویه

در ایستگاه های کم عمق، کانال های بتنی را در بالای سقف سکو و کانال های فلزی را در زیر سقف سکو نصب میکنند و هوا از طریق دریچه های سقفی در سکو پخش میشود.

در ایستگاه های عمیق نیز، کانال های بتنی در زیر سکو نصب شده و کانال های فلزی عمودی به صورت منشعب از کانال بتنی اصلی به مناطق مختلف توزیع میشود، این دریچه ها قابل تنظیم بوده و در دیواره های طولی سکو نصب شده اند.

سیستم تهویه ی مکانیکی در متروها شرایط محیطی در ایستگاه ها و تونل ها را در دما و رطوبت مناسب حفظ کرده و هوای تازه را تامین مینماید؛ ضمن اینکه این سیستم به عنوان تهویه ی اضطرار نیز در نظر گرفته شده تا در زمان های لازم دود و گازهای ناشی از آتش سوزی را از ایستگاه خارج کرده و دفع کند.